איך ידעתי שזה הזמן המתאים להתגרש
19 בינואר 2015
החרדה החברתית שלי
25 בינואר 2015

12 דרכים לשמור על קשר זוגי

12 דרכים לשמור על קשר זוגי / לילה סעדי

קורס ייעוץ זוגי,
טיפול זוגי משפחתי >> כאן

קשרים זוגיים כמו כל הקשרים בטבע, נידונו לפירוק אם לא נתחזק אותם. על מנת לשמור על קשר זוגי, צריכים לקחת אחריות, להיות חלק פעיל, ולהשתמש בכל 12 החושים בשיטת לוסקי:

1. חוש הראיה – צריך להביט מעבר לעצמנו ולראות את הצד השני. צריך לזכור תמיד שקשר זוגי מורכב משניים, ולשניהם יש חלק בהתנהלות הקשר, בטוב וברע. אם כל אחד יסתכל רק מנקודת המבט שלו, ולא יצליח לראות את הדברים כפי שהשני רואה אותם, הקשר הזוגי נידון לכישלון. חוש הראיה נועד בשביל להתבונן בתוך עצמנו, בטבע, בבן זוג, ובאנשים סביבנו. אנחנו רק צריכים להסתכל לכל מקום ומזוויות שונות על מנת להבין את האחר.

2. חוש השמיעה – צריך לדעת להקשיב, בלי להגיב באופן אוטומטי, לשמוע, לסנן את כל הרעשים, לעכל, ולנסות להבין מה משמעות המלים, ובעיקר להבין את מה שמסתתר מאחורי המלים.

3. חוש הריח – צריכים לדעת להבחין מתי אנחנו אמיתיים, ומתי אנחנו משקרים לעצמנו ולבן זוג שלנו. קשר זוגי יצליח רק אם נסיר את כל המסכות ונהיה עצמנו. מסיכות לא מחזיקות הרבה זמן, וצורכות הרבה מהאנרגיות שלנו על מנת לתחזק אותן.

4. חוש הדיבור – צריכים לשמור על תקשורת, ליזום שיחות ולהכין את האווירה לכך. צריך להגיד בכל הזדמנות, אני אוהבת אותך. צריך לשתף את הבן זוג במה שקורה לנו ובמה שמתרחש בתוכנו, ולהקשיב לו כשהוא מוכן לשתף. כאשר מפסיקים לדבר ולשתף, הקשר הזוגי נידון לכישלון.

5. חוש הטעם – צריכים להבחין מה טוב ומה רע, ובמקום להאשים את הבן זוג, ואת כל העולם במה שמשתבש בחיינו ובזוגיות שלנו, צריכים לקחת אחריות על הטוב ועל הרע, ובמקום לשנות את הבן זוג, צריכים להשתנות בעצמנו בלי לבקש שהוא ישתנה, השינוי כבר יבוא מעצמו. צריכים לסלוח לעצמנו ולבן זוג שלנו, בלי לבקש שהוא יסלח לנו בחזרה.

6. חוש המעשה – אם רוצים לשמור על הקשר הזוגי צריך ליזום מעשים תוך אבחנה בין מה מותר ומה אסור. בישול ארוחה רומנטית לאור נרות, יציאה למסעדה, לטיול, לנקות את הבית ולשמור על אווירה נעימה, להביא פרחים או מתנה. מחוות קטנות שאומרות אני רואה אותך, אני אוהבת אותך, אני חושבת עליך, ואכפת לי ממך. צריך לחזק את הדיבורים, המחשבות, והרגשות במעשים על מנת לחזק את הקשר הזוגי.

7. חוש המישוש – צריכים לשמור על מגע עם הבן זוג, מגע מעביר אנרגיות, הגוף שלנו מדבר, צריך רק להתבונן, למשש, ולהבין. הגוף שלנו משקף את הנפש שלנו, גוף בריא משקף נפש בריאה. פעילות גופנית, ריקוד, תנועה ספורט, ציור, פיסול, כל הפעולות האלה מזינות את הגוף שלנו, גוף בריא ישקף נפש בריאה וכל זה ישתקף בקשר הזוגי שלנו.

8. חוש הדרך – צריכים לקבוע יעדים, מה אנחנו רוצים מהקשר הזוגי, ומהבן זוג שלנו. לאחר שקבענו את היעדים, צריך ליהנות מהתהליך, צריכים לחיות את החיים כל יום מחדש, ולזכור שלכל בעיה יש פתרון, ושהכל לטובה, אם אין חושך, לא יכולים להבחין באור, אם אין רע לא יכולים להבחין בטוב, ואם אין חוסר לא יכולים להבחין בשפע, תמיד להסתכל על חצי הכוס המלאה.

9. חוש הבטן – צריכים לתת ולא על מנת לקבל. צריכים להאמין שהפנמה ואימון אישי הופכים לאמונה. אם נגיד לעצמנו שהקשר הזוגי שלנו יצליח ונאמין בזה זה יצליח.

10. חוש המוח – צריכים לקחת פסק זמן ולחשוב בצורה מסודרת. לכנס לעומק, לנתח, ולחקור את ההתנהלות שלנו, ושל הבן זוג שלנו על מנת להבין מאיפה זה בא, ולהסיק מסקנות. ולזכור תמיד שאנחנו שחקנים במשחק החיים. ואנחנו בוחרים איזה תפקיד לשחק. אנחנו בוחרים אם לשחק את תפקיד האחראי או את תפקיד הקורבן.

11. חוש הלב – נתינה ואהבת חינם מאירים את הנפש שלנו. אם נשתדל “לתרום 1-3 שעות בשבוע למחויבות בקהילה” ונשתף את הבן זוג בפעילות זו. הנתינה והשיתוף יכניסו אור לחיים ולקשר הזוגי שלנו.

12. חוש התא – שינה טובה מגבירה את יכולת ההתמודדות שלנו. אם נקפיד “לישון 7 שעות ביום, לחלום ולתעד את החלומות”. זה יחזק את היכולת שלנו להתגבר על כל התקלות, ולהפוך חלום למציאות.

*מבוסס על 12 האינטליגנציות הגופניות בשיטת לוסקי.