8 כללים לחילופי זוגות
25 במרץ 2015
6 כללים לבחירת בן זוג
25 במרץ 2015

3 אינטליגנציות לזוגיות מוצלחת

3 אינטליגנציות לזוגיות מוצלחת / נויה אור יהב

“בתחילת הקשר הזוגי אנחנו מעוניינים להכיר אחד את השני וליהנות ביחד. אנו מקדישים זמן במיוחד כדי להתחבר. מבלים ביחד הרבה זמן בשיתוף הדדי באמצעות שיחות, פעילויות מהנות שונות, במטרה להתקרב ולהכיר את בן או בת הזוג ולגלות מה כל אחד אוהב. בדרך כלל, הזוגיות מתחילה באופן מושלם וכיפי, רוב הזמן רוצים להיות ביחד, להרגיש, לדבר, לשתף ולבלות. כיום, כאשר אל תוך הזוגיות נכנסים ילדים, דאגות פרנסה וקריירה הופכות ליותר תובעניות ואז רגשות כמו מתח, לחץ ובקורת הדדית מתחילים ל’נגוס’ בכל מה שמחבר ביננו באמת. במצבים כאלה ישנה הרגשה של חוסר מתן קירבה וחום אחד לשנייה!”(יעל דר).

“החיים לפעמים מרגישים כמו שביל מפותל, כמו מסלול מכשולים עם מהמורות ואתגרים שאנחנו לא תמיד יודעים איך לעבור אותם. זה בוודאי המצב כשנמצאים בזוגיות. אחד האתגרים הגדולים ביותר בחיים האלה זה לדעת איך להסתדר, להסתנכרן ולחיות בשלום עם אדם אחר. כולם רוצים להצליח בזוגיות אבל זו מין חידה שמעט מאוד מצליחים לפענח. האמת היא שלא מפתיע בהתחשב בזה שלא מכינים אותנו לקראתה בילדות ובחיים הבוגרים שלנו. אבל אנחנו חיה חברתית ואנחנו מחפשים חיבור. אז יוצאים לחיים הבוגרים בחיפוש אחר בחיר או בחירת ליבנו. אחרי כל מני קשרים רצה הגורל ופגשתם מישהו. איזה מזל! ההתאהבות היא גדולה, ונראה שהכול אפשרי עבורכם! אבל, אחרי שכל הורמוני האהבה התפוגגו להם, אנו נשארים לרוב עם מכשולים ואתגרים מעצבנים ומאכזבים שאין לנו מושג איך לפתור אותם. עם כל האהבה שבעולם, אותם נושאים שלא מסתדרים בהם מתחילים לקחת מקום בקדמת הבמה והתמונה כבר לא נראית כל כך ורודה!”(דפנה בן דוד).

 אינטליגנציה ראשונה לזוגיות מוצלחת  היא דיבור : נתיב –ח, מזל בעולם – סרטן, חודש בשנה – תמוז ומנהיג בנפש- המסס.

ניתן לצלוח את השביל בשביל הזוגיות ולשפר ולשנות את המצב הזוגי שלך כשהמצב הזוגיות איננו טוב ומשביע רצון על ידי תקשורת טובה.

לדעתי האישית זוגיות טובה ומוצלחת בנויה בראש ובראשונה מתקשורת טובה. כאשר אני מדברת על תקשורת טובה אני מתכוונת לתקשורת כנה ואמיתית ,פתוחה, משתפת ומכבדת כל אחד משני הצדדים עם הקשבה איכותית בכל חמשת החושים ועם שקיפות מירבית כמו כן, זאת תקשורת שניתן בה לדבר על כל הנושאים שקשורים בזוגיות וגם על הדברים אשר כואבים ומפריעים בזוגיות.

עצם הדיבור והשיתוף של גילוי לב מלא של כל אחד מהצדדים גורם להקלה, שחרור פחדים ומחסומים, חיזוק הקשר הזוגי, שחרור הכאב, יצירת אמונות חדשות והעלאת המודעות העצמית של שני הצדדים, הבנת הצרכים לעומק של כל אחד מבני הזוג כל מה שאמרתי לעיל בעצם גורמת לשיפור ניכר בקשר הזוגי וחיזוקו של הקשר הזוגי של בני הזוג.

“תקשורת זו מיומנות שצריך לפתח עם הזמן, כמו אומנות שצריך ללמוד ולתרגל.

האמת היא שלא פלא שלרוב אין לאנשים כלים מספקים לחיים בינאישיים מאושרים כי גם תקשורת בינאישית לא מלמדים אותנו באף מסגרת חינוכית.

אז מה עושים? מפתחים כלים. נתחיל מזה שתקשורת זה לא רק להעביר מידע ולעדכן מה עשית ואיפה היית אלא יותר לשתף בתחושות, חוויות ורגשות מעולמך הפנימי.  למה כל כך קשה לתקשר? מה עומד לך בדרך? למה אתה לא מובן? ולמה לא מבינים אותך?

הנה לך חמישה טיפים על איך לשפר את רמת התקשורת שלך למטרת זוגיות מוצלחת:

(1יש לזכור שכל אדם עלי אדמות מגדיר ורואה מצבים ואירועים לפי ההשפעות של חייו. אז כשאתם מדברים עם אדם אחר, תבררו למה הם מתכוונים כשהם אומרים…

כך תגשרו על פערי ההגדרות שלכם בתקשורת. בבסיס אנשים חושבים שכולם חושבים כמוהם ולכן נוצרים פערי תקשורת גדולים.

2) בכדי לשמוע את מה שאדם אחר אומר, חשוב לנטרל את מה שאתם חושבים על מה שהם אמרו. וממש להקשיב, בלי שיפוט, בלי ביקורת ובלי דעה! נשמע מאתגר נכון?! זה אכן מאתגר וצריך לתרגל את זה אבל רק כך תפנו מקום כן ואמיתי לעולמו של האחר. תנסו אפילו לא לבקר או לשפוט אדם מסוים ביום אחד ותראו אם הדברים ישמעו לכם אחרת.

3) לרוב אנשים מניחים שהם יודעים ומבינים למה אנשים מתכוונים. כאילו הם קוראים להם את המחשבות ויודעים כיצד הם תופסים את העולם. זוהי טעות תקשורתית נפוצה ולכן, אל תניחו הנחות על כלום, תשאלו שאלות כדי לוודא שאתם הבנתם את האדם השני, הרי חיבור בין שני אנשים מאפשרת מקום לשתי דעות וצורת חשיבה שונות.

4) היו ברורים בהעברת המסר שאתם רוצים להעביר. אם לכם לא ברור מה אתם רוצים להגיד, אז למה שמישהו אחר יבין אותך?            

5) תתאמו ציפיות. מה שזה בעצם אומר זה שאם אני רוצה לצאת עם חבר או חברה אני צריכה לוודא שאנחנו מתואמים.    

לדוגמא, אם אני מגדירה יציאה כייפית ללכת לסרט ולמסעדה, אני יכולה להניח שאת או אתה חושבים כמוני. אבל אם כשאנחנו מדברים על בילוי אתם דווקא רוצים ללכת להופעה או לים, ולא דיברנו על הדברים וכל אחד ימשוך לכיוון שלו, לא יהיה תיאום ציפיות בינינו ואם לא נדבר על הדברים נמצא את עצמינו רבים על שטויות בגלל שלא הבהרנו את עמדתנו אחד מול השני תחילה.

בזוגיות ממושכת תיאום ציפיות של מה אתם רוצים, במה אתם מאמינים ולאן אתם רוצים להגיע יחד ולחוד הם ציפיות שאם לא תדברו עליהם תגלו בהמשך הדרך שכל אחד פנה לכיוון אחר והניח שאתם מבינים אחד את השני ופונים לאותו המקום.

אם את או אתה באמת רוצים לשפר את הזוגיות שלך, תקשורת זה המפתח. תנסו ליישם את הטיפים שציינתי למעלה ותראו כיצד תוכלו לפנות כמה מכשולים מהדרך שלך אל עבר שביל זוגי רגוע ומספק הרבה יותר.”(דפנה בן דוד).

תרופת לוסקי לאינטליגנציית הדיבור למטרת זוגיות המוצלחת :

קבע עם בת הזוג שיחה פעם ביום שעה ללא רעשים חיצוניים. בשיחה תדברו על כל הדברים שמפריעים לכם בזוגיות. סיימו כל שיחה במילה טובה, מחמאה, חיבוק, נשיקה לבחירתך. עשה זאת במשך 21 יום. חשוב לזכור שכדי לחזק את האינטליגנציה זו, מומלץ לשתות הרבה מים ולהביא זרימה למערכת הנוזלים שבגוף, מה שיביא לשטף דיבור קל פתוח וזורם יותר.

אינטליגנציה שנייה לזוגיות מוצלחת היא אהבה : נתיב שלישי, קולות : מים מרוח, עומקים : אחרית ואצבעות : אצבע ימין.

אהבה היא מילה כל כך גדולה ועוצמתית, אהבה על פי ד”ר לוסקי היא הסיבה של כל הסיבות והתרופה של כל התרופות, אהבה היא הכוח אשר מרכיב כל מערכת יחסים ובכוח העצום של האהבה ניתן לרפא כל קושי או משבר בזוגיות. חוסר באהבה של אחד מבני הזוג עלול לגרום לבגידות ופרידות ולטלטלה במערכת היחסים הזוגית. בכדי שבן הזוג יגביר את אהבתו לבת זוגתו הוא צריך קודם כל לאהוב את עצמו, לקבל אהבה מאחרים ולאהוב אחרים בדיוק כמו שהוא אוהב את עצמו.

תרופת לוסקי לאינטליגנציית האהבה למטרת זוגיות מוצלחת :

עשה אהבה ע בת הזוג לפחות 3 פעמים בשבוע, כוון לקבל על מנת לתת.

אינטליגנציה שלישית לזוגיות מוצלחת היא אחדות : אחדות נמצאת בנתיב השישי, קולות – הי”ו, עומקים – עומק תחת, אצבעות = אגודל שמאל. האינטליגנציה הזאת היא הלכה למעשה היכולת לקבל אדם שונה ממך הווה אומר, לכל אדם יש את היתרונות והחסרונות שלו אין דבר כזה אדם מושלם ואין אדם ללא חסרונות.  

 ולכן כל דפקט של בן הזוג / בת הזוג אפשר להפוך לאפקט כלומר, כל חיסרון של בן / בת הזוג אפשר להפוך ליתרון. הרי ידוע כבר שהעולם בנוי כולו מניגודים שונים וחלקים שהן למעשה בסופו של דבר יוצרים את השלם. בנוסף, בהקשר מלא לאינטליגנציית האחדות הוא המשפט שאומר : אנחנו מושלמים באי השלמות שלנו, אי השלמות מקנה משמעות עצומה לחיינו והוא אוצר יקר ערך הטומן בחובו את שערי המעבר לגרסאות נעלות יותר של בני האדם.

אינטליגנציה זאת חשובה מאוד היא אומרת שכל בן זוג צריך לקבל את בת זוגו כמו שהיא בלי לנסות לשנות אותה ועליו לקבל אותה כמו שהיא עם כל היתרונות ועם כל החסרונות שלה וגם גם היא, בת הזוג צריכה לקבל את בן זוגה כמו שהוא בלי לרצות לשנות אותו ואם שני בני הזוג יישמו את העיקרון הזה מערכת היחסים ביניהם תשתפר ותתעצם.                                

תרופת לוסקי לאינטליגנציית האחדות :

ערוך רשימה של בת זוגתך וכתוב 5 דברים אשר מיוחדים בה. זה כנראה המיוחד שבך. אחר כך תגיד לה אותם בזמן הנכון חשוב שתעשה את הפעולה הזאת במשך 21 יום. כדי לחזק אינטליגנציה זו עשה מעשה טוב בכל יום. כל מעשה הוא מעשה טוב.