גוף נפש – עץ חיים
4 במאי 2017
הילינג במקורות
29 במאי 2017

32 אינטליגנציות לשיפור זוגיות

קורס ייעוץ זוגי

32 אינטליגנציות לשיפור זוגיות בשיטת לוסקי

קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן

רשמה: שירי גבע
מנחה: ד”ר דני לוסקי

32 האינטליגנציות מייצגות את הפוטנציאל האנושי והן משותפות לכלל בני האדם, אך הצירוף הספציפי של כל אדם, משמע פרופיל האינטליגנציות, מבטא את הייחודיות הבלעדית של האדם. על פי שיטת לוסקי אינטליגנציה היא היכולת לזהות חוסר בעולם הרגשי, היכולת להגדיר רצון בעולם הרוחני, היכולת לשנות גישה בעולם השכלי, היכולת לקבוע מטרות וליישמן בעולם הגופני. כל היכולות צריכות להיות בעלות תוצרים הניתנים להערכה ומדידה.

אינטליגנציה היא למעשה הנתיב המכיל מגוון משתנים התואמים את תדר הנתיב. שינוי כלשהו באחד הנתיבים יגרום לשינוי בכל המשתנים של אותו נתיב.

שלב הבנת שורש הבעיה של המטופל הוא שלב חשוב, על מנת שנדע כמטפלים באיזה ערך עלינו להתמקד. 32 הערכים נחלקים לארבעה רבדים מקבילים זה לזה, ומייצגים ביטוי אחד של השני. כל האינטליגנציות הן מערכת אחת שלמה, כך שבמידה ואדם עובד על אחת מהן, גם האחרות משתנות ומתחזקות.

בעבודה זו אציג את הרבדים, את 32 האינטליגנציות, כאשר לכל אחת מהן אקשר בעיה מתחום הזוגיות, ואציע דוגמה לתרופה מתאימה. אשתמש במשפט מפתח אפשרי שמייצג את הבעיה הקיימת בין בני הזוג. משפטי המפתח מנוסחים מנקודת מבט של אחד מבני הזוג ומופנים אל המטפל.


הרובד הרוחני

זהו הרובד הגבוה ביותר, והוא כולל את שלושת האינטליגנציות החזקות והבסיסיות ביותר.


א’ אינטליגנציה של רצון חופשי

אינטליגנציה של רצון חופשי מתאפיינת ביכולת לחיות חיים  בהם הכל אפשרי על פי הרצון החופשי שלך.

היכולת להבין שהעולם מסביבנו הינו חסר משמעות, והרצון החופשי שלנו הוא זה שממלא את הריק ומעניק את המשמעות. כדי להיות בעלי רצון חופשי, עלינו  להעביר הלאה ולתת את הכמות שאנו מקבלים, וכך נוכל השאיר את הצינור שלנו (את עצמנו) ריק. כלומר, להתרוקן ממה שקיבלנו ובאופן זה לאפשר זרימה מתמדת. רק במצב של איזון, נוכל באמת לתת מתוך רצון חופשי.

משפט מפתח: “אני איבדתי את עצמי בתוך הקשר הזה. אני ממש לא יודע מה אני רוצה מעצמי כבר”

הרבה פעמים בתוך קשר זוגי, אנשים לא מבינים כי בעולם הינו חסר משמעות וכי הם אלו שיוצרים את הריק הזה במשמעות ובתוכן. הגבר מתאר מצב שאין לו תוכן ואין לו רצונות. הקשר השתלט עליו , הוא איבד את הרצון, את האיזון והתחושה היא שהוא מרוקן.  הקשר אינו מאוזן והדבר יוצר תחושות קשות. הרצון לקבל לעומת הרצון לתת נמצא בנקודת האיזון שהינו קו האמצע שביטוייו הינם אהבה, שחרור, קבלה נתינה, שינוי והתחדשות.

תרופה לאינטליגנציה של רצון חופשי

נמליץ למטופל להכין רשימה של הרצונות שלו בכלל והרצונות שלו מהקשר בפרט, לסדר אותם לפי סדר עדיפויות ולבצע את המשימה הראשונה מידית . כל שבוע לבצע משימה נוספת.


מ’ אינטליגנציה של רצון לתת

אינטליגנציה של רצון לתת מתאפיינת ביכולת לתת כמטרה נעלה ותכלית החיים

היכולת להגדיר את הרצון לתת, היכולת להגדיר את תכלית החיים ולפעול מתוך מטרה נעלה.הרצון לנתינה נובע מתוך הצורך לרוקן את עצמנו ממה שקיבלנו, שהריי הרצון לקבל הוא קלקול ואילו הרצון לתת הוא בגדר תיקון. הרכוש, הידע, הרגשות שאנו מחזיקים בהם אינם בעלי משמעות אלא אם כן יש לנו את האפשרות לחלוק אותם עם אחרים, ועל כן הרצון שלנו לנתינה הוא למעשה תכלית החיים, מעין ייעוד אישי שלנו בעולם הזה במטרה לחתור לעולם שכולו טוב.

משפט מפתח: “אנחנו בלחץ תמידי מהעתיד ובגלל זה חוששים מכל צעד.  אנחנו חיים ליד החיים, לא באמת נהנים “

בני זוג שלא מפסיקים להתעסק בתהיות וחששות לגבי מה יהיה בעתיד, נמצאים במצב של תקיעות .הם לא חיים את ההווה כפי שצריך. הם כל הזמן מתעסקים במצב הכלכלי שלהם, לחוצים שלא יהיה להם מספיק כסף בעתיד ושהם לא יצליחו להתמודד עם החיים. הזוגיות שלהם תתאפיין בלחצים, פחדים ויפספס הזדמנויות – מצב שמוביל פעמים רבות למתיחויות וריבים.

תרופה לאינטליגנציה של רצון לתת

לזוג שכל הזמן חושש מהעתיד, נוכל להציע לכתוב חיבור של “9 שנים מהיום”, תיאור של יום רגיל. את החיבור יש לקרוא כל בוקר במשך 40 יום ולתקן. אפשר להתמקד בנושא הכספי, וגם בשאר אספקטים בחיים.


ש’ אינטליגנציה של רצון לקבל

אינטליגנציה של רצון לקבל מתאפיינת ביכולת לקבל על מנת לתת לאחרים.

היכולת להגדיר את מידת כוח הרצון לקבל ולשנות את צורתו ואת כיוון זרימתו.

כאשר אנו שמים את עצמנו במרכז, אנו ברצון לקבל. מצב זה חוסם אותנו מלהתקדם קדימה ומשאיר אותנו תקועים בעבר.הרצון העז לשלוט על דברים שנובע מהרצון לקבל, בעצם מותיר אותנו נשלטים (במקום להיות ברצון חופשי).

הרצון לקבל הוא למעשה קלקול שהורס את הדברים הטובים שבחיינו ויוצר בעיות כגון פחדים, חששות, דימוי עצמי נמוך, קנאה ואף מחלות.ולכן מצב של לתת על מנת לקבל הוא לא בריא ואף מסוכן לנו, כך נוצרות ציפיות ואחריהן גם האכזבות…

כדי להגיע למצב של זרימה ושמחה, יש להשתחרר מהרצון לקבל ולהגיע למצב של רצון לקבל על מנת לתת. רק אז נצליח להשאיר את הצינור שלנו נקי וריק ונוכל להיות באמת ברצון חופשי.

משפט מפתח: “אני נותנת מעצמי המון ובעלי לא מחזיר לי באותה מידה. אני מתוסכלת”

בעיה זו נפוצה מאוד בין בני זוג. המדידה של הנתינה של בן הזוג. הרצון לקבל הוא תוצאה של חוסר והתרקנות. בני זוג נותנים כדי לקבל ומודדים את מידת ההדדיות והדבר גורם לכעסים, תיסכול , דימוי עצמי נמוך ובעיות קשות בקשר הזוגי.

תרופה לאינטליגנציה של רצון לקבל:

הרצון לקבל מקושר עם העבר שלנו, ולכן תרופה אפשרית טובה תהיה – בקשת סליחה ומחילה. רק על ידי בקשת הסליחה והאפשרות לסלוח (מעצמי, מהאחר) נוכל להשתחרר מההתרפקות על העבר, מהתקיעה ומהפחדים ומתוך זה לצמוח ולחיות את חיינו בהרמוניה.

אותה אישה יכולה לכתוב מכתב לבעלה, או לקיים אתו שיחה, על מנת לדבר על הדברים, לפתור את הבעיות. לבקש סליחה על החלק שלה ולמחול על שנעשה לה, וזאת כדי שהיא תתנתק מהתקיעות בעבר ותגיע לתיקון.


הרובד השכלי

זהו רובד הכולל את כל המחשבות שלנו, את הראייה שלנו על דברים מסביב ועל עצמנו, את ההיגיון וההבנה שבנו. לרובד זה השפעה ניכרת מאוד והוא כולל 7 אינטליגנציות.


ב’ אינטליגנציה של חוכמה

אינטליגנציה של חוכמה מתאפיינת ביכולת לדעת מה לעשות, היכן לעשות, מתי, עם מי, כמה, איך, והשילוב ביניהם.

אדם בעל אינטליגנציה של חוכמה יידע מהו התזמון הנכון להגיד דבר מה. הוא יבחין מתי יש לומר את אשר הוא רוצה לומר, ממקום שעדיף להיות חכם מאשר צודק.

המינון, התיזמון, הקונסטלציה בהם הדברים נאמרים הינה חשובה.  אנו צריכים לשמור על רגישות מול הזולת. אין נוסחה אחת קבועה של כיצד וכמה עלינו להתנהג, יש להתאים את הדיבור שלנו לפי הסיטואציה הספציפית על פי האינטואיציה שלנו.

“אין לו טאקט. הוא מביך אותי ליד אנשים”

בין בני זוג, יש פעמים רבות מחסור באינטליגנציה זו. בני הזוג לפעמים מובכים מהתזמון של בן הזוג שלהם, מחוסר ההבנה שלו את המצב וממינון לא נכון. אמירת דברים מסוימים במצבים חברתיים יכולה ליצור מתחים בין בני הזוג וליצור מבוכה ומתיחות. אלה יכולים לעורר כעסים ולפגום בקשר הזוגי.

תרופה לאינטליגנציה של חוכמה
כדי לחזק אינטליגנציה של חוכמה, נמליץ לבן הזוג כי לפני כל פעולה חשובה ומשמעותית, יעצור. יבדוק אם זה הזמן הנכון והמקום הנכון, יבדוק שהתזמון מדויק ורק אז יבצע. כך ימנע מדיבור מיותר, או ידבר רקמעט, ישמור על לשון נקייה ובכל מקרה ידבר אמת ורק אמת.
כל אלה יסייעו לך לתזמן נכון את החיים. כי תזמון זו כל החכמה


ג’ אינטליגנציה של עושר

אינטליגנציה של עושר מתאפיינת ביכולת להבין שהרבה או מעט אינם משפיעים על השמחה שלך.

היכולת להבין שכמות השפע אינה משפיעה על מידת השמחה. תפיסה מעין זו, שהאושר שלנו אינו תלוי ברכוש, ידע או אנשים אחרים – היא זו שהופכת אותנו לאנשים עשירים ללא תלות בדברים חיצוניים, ולכן גם עושה אותנו מאושרים.

אינטליגנציה זו משמעותה להיות שמחים בחלקינו, לא להשוות את עצמנו לאחרים בעיקר בתוך זוגיות,  יש לזכור כי הכמות היא לא זו שקובעת .מה שקובע את השמחה שלנו כבני אדם זה אנחנו בלבד. אנו מחליטים ומשפיעים על השמחה שלנו.

ברגע שנבין זאת, שאנו אלה ששולטים על השמחה שלנו ויכולים ליצור אותה בכל רגע נתון ללא הגבלה או תלות בדברים אחרים, נוכל להיות אנשים שלמים ושמחים יותר (וכך גם להצליח יותר ולהשיג את היעדים שלנו).

משפט מפתח: “רק הכסף חשוב לה והעובדה שאני לא מרוויח מספיק לדעתה,  גורמת לה להיות עצובה ולהרגיש מסכנה. אני מאכזב אותה”

האישה שלא מרוצה מרמת החיים שלה ושל בעלה, ומתוסכלת מהשכר שלו ומהעובדה שהם לא עמידים יותר. היא חושבת שאם היה לה יותר, אם הייתה יכולה להרשות לעצמה מותרות אז היא תהיה שמחה.

התחושה שלה יוצרת בעיות ומתחים רבים בינה לבין בעלה, גם מבחינה כלכלית וגם בגלל שהיא אף פעם לא מרוצה . האכזבה והתסכול שלה יוצרים אצל בן הזוג תחושת אשם ואף כישלון.

תרופה לאינטליגנציה של עושר

כדי לשנות את צורת החשיבה ולחזק אינטליגנציה של עושר, יש לתרגל הצהרות מחזקות. כל פעם שאתה תופס את עצמך לא מחייך, חייך ותגיד: תודה על מה שיש לי בחיי, תודה על מה שאין לי ומה שלא היה לי”

עשה כך במשך 21 יום ברציפות לאימון אינטליגנציה של עושר. תחשוב עשיר – תהייה עשיר.


ד’ – אינטליגנציה של זרע

אינטליגנציה של זרע מתאפיינת ביכולת לשים מניע וכוונה נכונה כזרע ממנו צומחת התוצאה הרצויה.

היכולת לשים מניע וכוונה נכונה כזרע שבונה פעולה שלמה. רק כאשר נקדיש כוונה אמתית ונכונה, נוכל לראות תוצאה נכונה.

לעיתים דווקא לא מדובר על תוצאה שאופטימלית לשני הצדדים, אך זוהי תוצאה שנכונה להם.

משפט מפתח: “היא מתפזרת לכל הכיוונים, רוצה הכול ביחד, גם לקנות דירה וגם להחליף עבודה ולגם להיכנס להריון”

שמתפזרים לכל הכיוונים ולא ממוקדים, קשה מאד להתמקד במניע ובכוונה על מנת להגיע לתוצאה הרצויה. בתוך זוגיות, זה יוצר קשיים מרובים ותחושות תסכול כי בסופו של דבר מרגישים כי נכשלים בהשגת המטרות, הן האישיות והן הזוגיות.

תרופה לאינטליגנציה של זרע

להתמקד בדבר אחד- כדי לחזק אינטליגנציה של זרע יש לתרגל את המוח שלנו להיות ממוקד על דבר אחד בלבד, כדי שהמחשבות לא יהיו מבולבלות. תרגול כזה ניתן להשיג למשל על ידי מדיטציה. כך בני הזוג יכלו למקד את התודעה שלהם לחשיבה על מה שנכון לשניהם ולקשר שלהם. היכולת להישאר ממוקד על דבר אחד עוזרת ומחזקת את היכולת לפעול מתוך מניע טוב ונכון.

 


כ’ – אינטליגנציה של חיים

אינטליגנציה של חיים מתאפיינת ביכולת לחולל שינוי פנימי ולהעביר הלאה דברים שהיו תקועים אצלך זמן רב.

היכולת לנוע ולהשתנות, להעביר הלאה מה שברשותך מתוך אהבת חינם, ללא תמורה. זוהי למעשה היכולת שלנו לחולל שינוי פנימי ולהעביר אותו הלאה.שינוי זהו הדרך שבה זורמים החיים.

יש לשחרר את השפע שלנו, בין אם מדובר בידע, פעולות או רכוש ממשי, ולהעביר אותו הלאה אל אלו שזקוקים לו והנתינה צריכה לבוא ללא רצון לתמורה, על מנת לאפשר תחלופה מתמדת ושינוי תמידי ללא פחד או רצון להיאחז רק במה שמוכר.

משפט מפתח: ” היא לא רוצה להכיר אנשים חדשים ותמיד מעדיפה את המשפחה שלה והחברות מילדות”

כאשר אינטליגנציה של חיים אינה חזקה, הדבר יתבטא בפחד וחרדה משינויים, רצון לקבע את המציאות ולא לזרום עם השינוי הטבעי שהחיים מביאים איתם, שהריי חיים משמעותם שינוי מתמיד.

בקשר זוגי, חוסר באינטליגנציה זו יכול להתבטא בכך שאחד מבני הזוג פתוח, מתפתח ומשתנה ואילו בן הזוג השני אינו מסוגל לסבול שינויים. אנשים כאלו יילחצו מחידושים ומדברים השונים ממה שהם מורגלים.

בכל פעם שבן הזוג מציע לעשות דברים חדשים, להכיר חברים, לגוון הוא נתקל בלחץ וכעס מצד בת הזוג.

תרופה לאינטליגנציה של חיים

תרגול ב שינויים קטנים בחיים תוך *השמת דגש על כוונה.למשל, נגיד לאישה להחליף להתלבש בצבעים שהיא לא רגילה, לשנות את התספורת, צבע השיער, לגוון וכו’.

לתרופה נוסיף הסבר, רציונל וכמובן, כמו תמיד: מינון (למשל, לשמוע במשך שלושה ימים תכנית רדיו שונה ממה שהיא רגילה).


פ’ – אינטליגנציה של ממשלה

אינטליגנציה של ממשלה מתאפיינת ביכולת לשחרר את עצמך מיהירות, ידענות, צדקנות, ושחצנות כדי לשלוט על האגו.

היכולת לשחרר את עצמך מהכבלים בהם כבלת את עצמך.אדם עם חוסר באינטליגנציה של ממשלה אינו מצליח למשול על האגו שלו, ועל כן הוא יהיה בעל ידענות, יהירות ושחצנות.

משפט מפתח:” הוא תמיד יודע הכל ותמיד צודק, לא מפסיק לספר כמה הוא מדהים ולפאר את עצמו בפני אנשים”

בתוך זוגיות, שאחד מבני הזוג מתנהג ביהירות, מקרין כלפיה וכלפי המקורבים שהוא  המרכז, זה יוצר מתחים. בן זוג שמנסה להפגין ידע מתוך מחשבה שהוא יודע הכל, ומפגין שחצנות, הוא למעשה  אטום ולא רגיש לאחרים.

מצב כזה מאוד לא בריא בזוגיות, שכן קשר זוגי צריך להיות מאוזן. כאשר כל מה שמעניין אותו זה להוכיח שהוא יודע והוא מבין והיא טעתה במקום להתמקד בלתת לה יחס.

תרופה לאינטליגנציה של ממשלה

תרופה אפשרית תהיה להגיד “את זה לא ידעתי!” על כל פעם שבת זוגתו (או מישהו אחר) מספר לו במהלך היום פיסת מידע שהוא לא ידע. לחזור על זה במשך 7 ימים.

ניתן להוסיף גם שבחים ומחמאות לאחרים כמו “כל הכבוד לך!” על דברים שהם עושים ואומרים. באופן הזה, לומד האדם להשתחרר, להקשיב לצד השני ולהתעסק בו במקום להיות חסום ולתת לאגו ולגאווה לשלוט בו.


ר’ – אינטליגנציה של שלום

אינטליגנציה של שלום מתאפיינת ביכולת שלך להכיל אותך ואחרים כדי ליצור שלם ושלמות

היכולת להכיל את השונה שבך, היכולת להכיל את האחר והשונה ממך. כאשר שני בני הזוג מכילים את העמדות והערכים אחד של השני – השלום שוכן ביניהם. הכוונה בלהכיל, להבדיל מרק לקבל, היא לפנות מקום בעצמך בשביל הדעה של האחר וכתוצאה מכך להתרחב.

משפט מפתח: “אני מרגישה שאסור לי להביע דעה בבית כי הוא מיד כועס ומתנגד”.

חוסר באינטליגנציה של שלום גורם למתחים רבים בתוך זוגיות. חוסר ההסכמה, חוסר ההכלה של בן זוג אחד את השני גורם לחיכוכים. בני זוג אלה אינם מכילים את העמדות אחד של השני.

תרופה לאינטליגנציה של שלום

לכתוב 10 דברים שאני אוהב בעצמי ובבת הזוג ואז לכתוב 10 דברים שהוא לא מקבל בעצמי ובבת הזוג. לאחר מכן למנות אותם תוך כדי אמירה “אני מקבל את…”


קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן

ת’ אינטליגנציה של חן

אינטליגנציה של חן מתאפיינת ביכולת שלך להעלות את ההתרחשויות למודעות עצמית ולגלות אותך

כאשר אנו מודעים יותר לכל מה שקורה לנו מבחינת גופינו, תחושותינו, מחשבותינו ורגשותינו – אנו חינניים ויפים יותר. כך היופי הפנימי שבנו פורץ החוצה. יופי הוא בעיני המתבונן, וככל שנהיה מודעים יותר נוכל לבחור לראות את היופי שבנו ובאחר ולא את הכיעור.

משפט מפתח: “אנחנו חיים אחד לילד השני. עסוקים רק בלשרוד, כמו על טייס אוטומטי”

זוג שכל הזמן חיים את חייהם בין מטלות הבית, הילדים, הגבר מגיע הביתהעייף ולא מתקשר, האישה בחוסר חשק מבשלת, בתשישות וחוסר חיות הם מבצעים את שאר המטלות שיש לעשות, מגיעים לוויכוחים קטנים מבלי לשים לב.

ללא התעכבות על דברים, ללא הבנה מדוע רע להם כשרע להם וללא הבנת הקשרים החזקים שבין גוף לנפש (למשל, הם חולים מדי פעם ולא מקשרים זאת לסטרס הגבוה שהם חווים).

תרופה לאינטליגנציה של חן

במקרה כזה נציע לחזק את המודעות של בני הזוג לפעולות שלהם ולמה שהם חווים מבחינה רגשית. נציע להם להתבונן על כל פעולה שהם מבצעים במשך 3 ימים, ולנסות לפענח ולנתח מתי מדובר על רצון לתת על מנת לקבל ומתי רצון של לקבל על מנת לתת.

הרובד הרגשי

זהו רובד הכולל את כל הרגשות, התחושות והאמוציות שלנו כלפי עצמו וכלפי אחרים. זהו אינו רובד בעל רציונל והיגיון אלא מקושר עם אמונה ורגשות.רובד זה כולל 10 אינטליגנציות שמסומנות במספרים בין 1 ל- 10.


1 אינטליגנציה של אור

אינטליגנציה של אור מתאפיינת ביכולת שלך להיות בוודאות שהכול בא מצד האור, הכול אור.

האור הוא נסתר ואינו נראה, חסימת דרכו של האור מגלה את האור ובו זמנית חושפת את החושך. אך ברגע שנצליח להסיר את הספקנות מליבנו ולהגיע לאמונה טוטאלית שהכל בא מהאור – נאפשר את נוכחות האור ללא גילוי החושך.

האמונה שהכל קורה לטובה במטרה לקדם אותנו אל ייעודנו, גם ההתנסויות שלנו, ההצלחות ואף הכישלונות שלנו, בכולם יש למצוא את הטוב ולהאמין

משפט מפתח: ” אנחנו חווים ככ הרבה קשיים ובעיות בנישואים האלה. לא נשארה חלקת אדמה אחת טובה”

במערכת יחסים זוגית,  מתקשים לראות את הדברים הטובים וקל יותר לדבר ולהתרכז בדברים השליליים שקורים. הנישואים, השגרה, המחויבויות, הילדים  וחיי היום יום בכלל גורמים לבני הזוג להתמקד בחצי כובס הריקה .

תרופה לאינטליגנציה של אור

נציע לאותה בחורה לתרגל בדברים שקורים במהלך היום איך להסתכל עליהם באופן חיובי, לא להתמקד בקשיים ולהצטער, לא להתעצבן, לא לבוא בתלונות והערות לבן זוגה. במקום זאת, להתחיל לתרגל את היכולת להאמין שהכל מגיע מהאור! להגיד לעצמה שלוש פעמים ביום במשך 30 יום: ” הכל לטובה, נכל טוב”.


2 אינטליגנציה של בראשית

אינטליגנציה של בראשית מתאפיינת ביכולת שלך היכולת להתחיל הכל מהתחלה בכל מקום בכל גיל

אל לנו לחשוב שאנו כבר לא יכולים להתחדש, שאנחנו מבוגרים מדיי או שמאוחר מדיי לשינוי. אנו צריכים להגיע למצב שבו נוכל לברוא את עצמנו ולהתחיל דבר חדש מבראשית מבלי שנתקבע במחשבותינו.

משפט מפתח:      “אני לא יכולה לעזוב אותו כי אשאר לבד”

ככל שאנו מתבגרים, קשה לנו להחזיק באמונה ששינוי הוא אפשרי, וכמובן יש לכך ביטוי בזוגיות שלנו. אנשים נשארים בתוך זוגיות שלא טוב להם בה כי הם לא מאמינים שאפשר להיפרד ולהתחיל מחדש עם בן זוג נכון יותר.

תרופה לאינטליגנציה של בראשית

כדי שנחזק את היכולת של אדם להאמין שהוא יכול להתחיל הכל מההתחלה, ללא קשר לגיל/ זמן/ מקום שהוא נמצאים, נתרגל זאת בדברים קטנים.

למשל- להתחיל ללבוש צבעים חדשים שלא לבשו עד כה. ללכת לרקוד. להתחיל לצייר.


3 אינטליגנציה של אהבה

אינטליגנציה של אהבה מתאפיינת ביכולת שלך להבין שאהבה היא הסיבה של כל הסיבות והיא גם התרופה של כל התרופות.

היכולת לעשות דברים מאהבה כתרופה. באינטליגנציה זו, אנו מדברים על אהבה כלפי עצמי, שהיא כמובן ההתחלה הבסיסית וההכרחית לאהבת האחר, היות ואין נותן מה שאין בו.

אדם שאוהב את עצמו, יכול לפעול מתוך מקום של אהבה, להניח לפחדים ולכעסים וכך גם לאהוב את בן הזוג שלו ולחיות באחווה. בזוגיות, כאשר אחד מבני הזוג לא אוהב את עצמו, זה עלול לערער את כל הקשר ה זוגי.

משפט מפתח: “הוא החמיא לי שיצאנו לחתונה של חברים. זה רק הרגיז אותי יותר! הוא לא רואה כמה אני שמנה?!”

בחורה שלא מרוצה מהמראה החיצוני שלה  לא מרוצה מאייך שהיא נראית , מקבלת מחמאה מבן הזוג ומגיבה בכעס כלפי עצמה וכלפיו. בכל פעם שהוא אומר לה שהיא יפה, כי הוא באמת חושב שהיא יפה, היא  מתרגזת, לא מאמינה לו, ובעצם פחות מרוצה מעצמה ממה שהייתה לפני שנתן את המחמאה. מצבים כאלו יוצרים אצל הזוג מתחים וריבים כיון שגם בן הזוג עייף ומתוסכל ממנה ומהתגובות שלה, כי הוא חושב שלא אכפת לה מהדעות שלו. בחורה כזאת שלא אוהבת את עצמה לא יכולה להעניק לבן זוגה אהבה וגם לא לקבל ממנו אהבה.

תרופה אינטליגנציה של אהבה

אצל בחורה כזאת צריך לחזק אינטליגנציה של אהבה בדברים יומיומיים שיש להם ביטוי לאהבה עצמית. ניתן לעשות זה לתרגל פרגון עצמי בדברים קטנים שהיא אוהבת ועושים לה טוב. כמו למשל לקנות בגד חדש לעצמה שגורם לה להרגיש יפה, או אם היא מאוד נוקשה עם סדר היום שלה ומצפה מעצמה להספיק את כל המטלות מבלי לעצור ולנוח – אז לעשות איזו אמבטיה ארוכה ונעימה או להכין ארוחה מושקעת לעצמה.


4 אינטליגנציה של חופש

אינטליגנציה של חופש מתאפיינת ביכולת שלך היכולת להיות או לא להיות בכל מקום בו הנך.

כאשר אנו מבינים שהמקום שבו אנו נמצאים והדבר שאותו אנו עושים הוא בחירה שלנו ולא תוצאה של אילוצים מסביב – נהיה הרבה יותר שלמים ושמחים עם ההחלטות שלנו.

משפט מפתח: ” היא לא נותנת לי אפילו לבחור את הבגדים שלי, אז בטח שאין לי גם דעה בנוגע לחנוך הילדים”

בזוגיות חוסר באינטליגנציה של חופש מתבטא כאשר האדם מרגיש שאין לו זכות בחירה, הוא בתחושה שהוא “כלוא”. אין לו יכולת להתבטא, להוביל ולקבל החלטות. הוא חסום.

תרופה לאינטליגנציה של חופש

בבעיה מעין זו, תרופה אפשרית ואפקטיבית תהיה לשאול את האדם 3 שאלות לגבי המצב שבו הוא נמצא.

הראשונה: האם יש לך את היכולת להמשיך להישאר בקשר הזה?

השנייה: האם יש לך את היכולת שלא להישאר בקשר הזה?

על שתי שאלות אלו התשובה היא תמיד תהיה חייבת להיות “כן”.כאן מתחילה ההבנה של האדם שהכל אפשרי ושהוא יכול להמשיך להישאר או לחילופין לקום ולעזוב, הכל תלוי ברצון החופשי שלו, וזו בדיוק השאלה השלישית:

האם אתה רוצה להישאר בקשר הזה?

במידה ולא, זה יגרום לו להבין שהשינוי הוא אפשרי והוא זה שמחליט מה יקרה על פי רצונו החופשי.

במידה ותשובתו תהיה חיובית – ההצהרה שאני רוצה לחיות ככה משנה הכל ואוטומטית מעלה את השמחה, על אף שבמציאות הממשית שום דבר לא השתנה כלל. השינוי הוא פנימי ותודעתי.


5 אינטליגנציה של מחשבה

אינטליגנציה של מחשבה מתאפיינת ביכולת שלך ליצור באמצעות מחשבה מכוונת, אמונה ומציאות חדשה.

מחשבה כשלעצמה היא רק אפשרות, אך כאשר נחזור עליה שוב ושוב היא הופכת לאמונה אמתית, ולזו יש כמובן כוח בבניית המציאות שלנו.אדם בעל אינטליגנציה של מחשבה מסוגל לשלוט על המחשבות שלו, לצאת מהבלבול ולמקד את המחשבה שלו ביעדים ומטרות לשם יצירת שינויים בחייו.

משפט מפתח: “החבר הקודם שלי עזב אותי. אני בטוחה שבן הזוג הנוכחי יעשה אותו דבר”

אישה שכל הזמן מתמקדת במחשבות שליליות ומחכה למעשה שהבן זוג יעמוד בציפיות העבר ויעזוב אותה , גם מתנהגת ככה. היא יוצרת את המציאות של עצמה על ידי המחשבות הללו. היא תהיה מתוסכלת, תגיד דברים שליליים, תהיה שלילית, מרירה ועצובה ובסופו של דבר בן הזוג אכן יתייאש ויוותר.

תרופה לאינטליגנציה של מחשבה

כדי לחזק אינטליגנציה זו, נציע לבחורה תרופה של הצהרות.

למשל, להצהיר 3 פעמים ביום במשך 21 ימים, בקול רם, בניסוח חיובי ובלשון הווה “יש לי קשר נפלא עם בן זוגי!”.

על ההצהרות נחזור שוב ושוב, 3 פעמים ביום למשך 30 יום עד שמחשבות אלו יהפכו לאמונה ולבסוף יתממשו ויהפכו למציאות.


6 אינטליגנציה של אחדות

אינטליגנציה של אחדות מתאפיינת ביכולת שלך לחזק את השונות כדי ליצור אחדות והרמוניה.

הרמוניה נוצרת רק כאשר בני זוג שונים אחד מהשני וביחד הם יוצרים איזון ומשלימים זה את זה. כל אחד מבני הזוג צריכים לשמור על הזהות האישית שלו, יש לחדד את השונות של כל אחד מהם, כדי שביחד הם ייצרו את השלם.זוהי למעשה היכולת לקבל את הניגודים שבאחר, להשתנות במקום לנסות לשנות את האחר, לקבל אחריות במקום להאשים אחרים, להפוך רעש להרמוניה.

משפט מפתח: “היא לא מקבלת אותי כמו שאני ומנסה לשנות אותי לגמרי”

בזוגיות חוסר באינטליגנציה של אחדות היא הבעיה הכי נפוצה ובעייתית.

האישה רוצה לשנות את בן זוגה היא יודעת איך היא רוצה שהוא יתנהג ויגיב, איזה דברים יגיד מה יקנה ואיך ידבר, אם הוא לא עומד בציפיות היא באה בתלונות .היא מנסה לחנך אותו ולגרום לו להשתנות. הוא כתגובה מתעצבן בכל פעם שהיא מעירה לו, לא מצליח ליישם את הבקשות שלה ויוצא שהוא מאוכזב מעצמו על שהוא לא עונה לדרישותיה. מה שכמובן גורם לריבים וחוסר סיפוק ממערכת היחסים לשני הצדדים.

תרופה לאינטליגנציה של אחדות

נמליץ לאישה להתבונן בבן הזוג שלה ולמצוא 10 דברים שהיא אוהבת בו. לשדר לו את זה במחשבה . לחשוב על התכונות הללו במשך 3 שבועות על מנת לתרגל הכלה ולאהוב את השונות שלו ממנה.


7 אינטליגנציה של התבוננות

אינטליגנציה של התבוננות מתאפיינת ביכולת שלך לדעת את עצמך דרך אחרים ודרך ההתנסויות שלך.

ההתבוננות בסביבתנו ובאנשים הקרובים לנו זוהי דרך נהדרת להבין את עצמנו. האופן שבו אנשים מגיבים כשהם נמצאים במחיצתנו, המשוב שמתקבל מהם והאופן שהם מתקשרים אתנו – מעידים רבות על מי אנחנו, וניתן להתבונן וללמוד מכך על עצמנו. זוהי אינטליגנציה מאוד רוחנית, ההבנה הזאת שלא אוכל להכיר את עצמי דרך עצמי, אלא דרך אחרים.

משפט מפתח: “הוא מאושר בעבודה, מחוץ לבית , עם חברים ואז שהוא חוזר הביתה פתאום אני נסגר, נאטם”

אדם שמחוץ למערכת הזוגית הינו אדם חיובי וחיוני ואז מגיע הביתה, או במצבים עם בת הזוג הופך להיות פתאום חסר כוח ואנרגיה, עייף , מסוגר ועצוב. הסיטואציה יוצרת כאב ותסכול גם בקרב בת הזוג ובקשר בכלל.

תרופה לאינטליגנציה של התבוננות

בת הזוג צריכה להתבונן ולהבין מה ניתן ללמוד מכך שהבעל מתנהג כך לידה. מה זה אומר עליה. למשל, ייתכן שהוא מדוכא לידה כי היא לא מכילה ולא חמה, ייתכן שהיא תגלה שחוסר שמחת החיים שלו מולה נובעת מכך שהוא בעצמו מדוכא בבית… כדי לחזק את היכולת ללמוד על עצמך דרך האחר נציע תרופה של היכרות עצמית דרך סדרה של שאלות על איך אנשים מסביבך (עבודה/ משפחה) מתנהגים כשהם נמצאים לידך, ומזה ללמוד ולהבין על איך אני מתנהל.


8 אינטליגנציה של ריפוי

אינטליגנציה של ריפוי מתאפיינת ביכולת שלך להבחין שככל שאתה לומד יותר אתה מבין פחות

כאשר אנו נחשפים לתחום מסוים, פתאום אנו מבינים שיש כל כך המון שאנו לא יודעים… דבר זה עלול לעיתים לגרום לתסכול. החוכמה היא לדעת להמשיך לנוע במסלול הצמיחה ולעלות משם למעלה.

משפט מפתח: ” אני בכלל לא מציע לה שניסעי עם כל החברים לנופש באילת. אני מכיר אותה. היא תסרב “

כאשר שני אנשים נמצאים בזוגיות, יש נטייה להיות בטוח שאתה מכיר את בן הזוג כל כך טוב, עד כדי כך שאתה יודע מה טוב עבורו ומה הוא ירצה.

כאשר גבר בטוח שאשתו לא תרצה לסוע לנופש, כי הוא חושב שהוא יודע מי היא בדיוק ומה היא אוהבת, הוא בעצם מצמצם אותה, את האישיות שלה וסוגר בפניה אפשרויות להשתנות ולהתפתח במצבים כאלה בני הזוג מתחילים לקחת אחד את השני כמובן מאליו.

אף פעם לא ניתן להכיר בנאדם באופן מושלם, היות ואנו כל הזמן משתנים.זה רק חוסם את ההתפתחות שלה ואת ההתפתחות שלהם כזוג.

תרופה לאינטליגנציה של ריפוי 

במקום לתת תשובות ולהחליט עבור בן בזוג, נוכל לשאול אותו שאלות.

אותה אישה יכולה להפתיע! אם בעלה לא יחליט עבורה מה היא רוצה ואוהבת, ופשוט יציע לה דברים בניסוח של שאלה, היא עשויה לתת תשובות שהוא לא ציפה להן.

הוא יכול לשאול אותה מה היא רוצה באוכל, במין, בבילויים משותפים וכו’.

אנו כל הזמן משתנים, ולכן צריך לשאול כל הזמן, לא להניח שאנו יודעים מראש.


9 אינטליגנציה של חיסון

אינטליגנציה של חיסון מתאפיינת ביכולת שלך ללמוד איך ללמוד ולמצוא את הידע הדרוש בזמן הנחוץ

החיים עם מסע ארוך ולא מתוכנן, שבו אין אפשרות לדעת איך דברים יתנהלו ולעולם לא נוכל לדעת את כל התשובות מראש. אנו לא צריכים את כל הידע מראש, אלא צריכים לדעת ללמוד איך ללמוד, ולסמוך על עצמנו שכשתגיע בעיה כלשהי נשתמש בידע שלנו בזמן הנכון. אדם צריך לדעת מה הוא רוצה, ולא איך הוא ישיג את זה, היות והחיים הם חוסר וודאות וודאי. כאשר יש לנו חוסן נפשי נוכל להבחין בבעיה המסתמנת עוד לפני שהגיעה, וכך למנוע תקלות באמצעות מידע זמין בזמן הנדרש.

משפט מפתח: “אנחנו לא נהנים בטיולים מאורגנים אז לא נוסעים לחו”ל כי בטוח לא נדע להסתדר לבד”

זוג שנמנע מלנסוע לטייל בחו”ל רק בגלל שאינם בטוחים בעצמם שיידעו כיצד להתמודד במצבים מסוימים.

למשל, הם מדברים כבר במשך שנים על לטוס לחופשה ארוכה בחו”ל. בכל פעם שעולה הנושא, הם מנסים לתכנן הכל מראש, כדי שלא יהיו הפתעות ותקלות לא צפויות. הם מנסים למצוא את כל התשובות מראש, נלחצים בכל פעם שנתקלים במשהו שהם חושבים שלא יידעו כיצד להתמודד ולכן גם מוותרים.

תרופה לאינטליגנציה של חיסון

לזוג כזה יש צורך להסביר שכל תכנון בחיים, והחיים עצמם, הם עניין תהליכי, ואין אפשרות לדעת את כל הפרטים מראש. הם יתבקשו לתרגל פעם ביום במשך שלושה שבועות חקריה של נושא חדש שהם לא מכירים. על מנת להתמודד עם חוסר ידע.


10 אינטליגנציה של גילוי

אינטליגנציה של גילוי מתאפיינת ביכולת שלך לקבל את המציאות ולטפל בסיבה לצורך שינוי התוצאה

הגילוי משמעותו להבין שזוהי המציאות שלנו, שמורכבת מהרצונות, הכוונות, הסכמות, המחשבות והאישיויות שלנו ושל הסובבים אותנו.

הגילוי מגיע בשלושה שלבים: ראשית, אנו מגלים מה שאנו יודעים שאנו יודעים, שנית, אנו מגלים את מה שאנו יודעים שאינינו יודעים ולבסוף נגלה את מה שאנו יודעים שאיננו יודעים

משפט מפתח: ” הוא לא מקבל את העובדה שפיטרו אותו מהעבודה. הוא נאטם ולא מוכן להמשיך הלאה “

כאשר אינטליגנציית הגילוי חלשה, האדם מתכחש למצב שבו הוא נמצא ולא מקבל את המציאות שלו. בן הזוג לא משלים עם העובדה שהוא מובטל , הוא מתעלם מכך. בת בזוג מרגישה חסר אונים, אינה מצליחה להכיל זאת וכך נוצרים ביניהם חיכוכים רבים.

תרופה לאינטליגנציה של גילוי

כדי לחזק אינטליגנציה של גילוי אנו צריכים לצאת בהצהרות ברורות, קצרות וחד משמעיות של קבלת המציאות: “אלו הם החיים שלי!”.

לאותו בחור נציע כל בוקר במשך 40 ימים להגיד: “זה אני, איבדתי את מקום העבודה ואני אמצא אחרת”


הרובד הגופני

זהו הרובד הנמוך ביותר מבין ארבעת הרבדים, ובו מתוארים כל הביטויים הפיזיים והחושיים שלנו.

רובד זה כולל 12 אינטליגנציות.


ה’ – אינטליגנציה של ראיה

אינטליגנציה של ראיה מתאפיינת ביכולת שלך לראות את מה שאתה רוצה כדי להראות לאחרים.

היכולת לראיה מרחבית טופוגרפית, על חושית, דמיונית, חזותית, רב ממדית. פעמים רבות אנו רואים את מה שאחרים מראים לנו ולא את מה שאנו רוצים לראות. כאשר יש לנו את המיומנות לסנן ולעבד את תפיסת המרחב כפי שאנו רוצים לראותו.

אינטליגנציה זו משפיעה על כל האינטליגנציות הגופניות באופן דרמטי.

משפט מפתח: “חברות שלי כל הזמן מעירות לי על איך שבעלי מתנהג אלי, אני פתאום שמה לב לדברים שלא ראיתי, ואז זה מתחיל ממש להציק לי”

כאשר אנו מושפעים מראייתו של האחר על הזוגיות שלנו אנו מאבדים את היכולת לראות דברים דרך העיניים שלנו, כפי שאנו היינו רוצים להביט על הזוגיות שלנו. במצב כזה, בני הזוג עלולים לשכוח את מה שהם אוהבים בקשר שלהם, הם רואים רק את הרע.

האישה הייתה מרוצה מהקשר עם בן הזוג אולם ההערות של החברות שלה גרמו לה לראות אותו ואת הקשר שלהם דרך העיניים של החברות ולא שלה.

תרופה לאינטליגנציה של ראייה

התרופה המתאימה לחיזוק אינטליגנציה של ראייה היא דמיון מודרך.

אפשר לדמיין מצב אידיאלי שהבית חופשי ונעים, שהזוגיות מספקת וזורמת. דרך מאוד אפקטיבית לעשות זאת היא על ידי כתיבת תיאור של יום רגיל, בעוד 9 שנים מעכשיו.


ו’ – אינטליגנציה של שמיעה

אינטליגנציה של שמיעה מתאפיינת ביכולת שלך לשמוע מתוך משמעת וליצור משמעות של אהבה לחיים

חוש השמיעה האחראי לסינון אינפורמציה, זוהי היכולת שלנו לראות מתוך משמעת וליצור משמעות של אהבה לחיים.כאשר אנו רק מקשיבים, זה לא מספיק. מה שמייצר את המשמעות לחיים זו המסגרת, המשמעת. את המשמעת לסביבה ולעצמי נשיג באמצעות עקשנות, שורשיות ובררנות.

משפט מפתח: ” היא כל הזמן צועקת עלי. לפעמים אני מרגיש שלא שומעים אותי בכלל בבית הזה שומעים רק אותה ואת הצרחות שלה”

בזוגיות נפוץ מאוד שבני הזוג אינם באמת שומעים זה את זה. הם לא מקשיבים. כל אחד מנסה להשמיע את דעתו וקולו מבלי לתת לאחר הזדמנות לדבר.

.מדובר בפגיעה בתקשורת, חוסר כבוד אחד כלפי השני והרגל שיש לשנות.

תרופה לאינטליגנציה של שמיעה

התרופה שניתן לזוג כזה היא לשוחח בשיטת ה”הוקי טוקי”: במשך 3 שיחות במהלך היום במשך 7 ימים, כאשר אחד מבני הזוג מדבר – השני שותק. ורק כאשר בן הזוג מסיים לגמרי להגיד את מה שהוא רוצה להגיד, אפשר לדבר. כי כשמדברים ביחד, אין אפשרות באמת לשמוע אחד את השני. צריך לשמוע עד הסוף, רק כך נוצרת המשמעות. אפם קשה לתרגל זאת באמצע ריבים ומצבים יותר רגישים, נמליץ להתחיל לתרגל את התרופה בשיחות פשוטות במהלך היום, למשל במשך שבועיים, וכאשר יגיעו הזוג לסיטואציה יותר אמוציונלית – ידעו כבר איך להגיב.


ז’ – אינטליגנציה של ריח

אינטליגנציה של ריח מתאפיינת ביכולת שלך לזהות זיוף ואוטנטיות ואת האמת האישית שלך

היכולת להריח אמת ושקר, ולהבחין בכוונה ובמניע. אינטליגנציה זו משמעותה רגישות גבוהה, יכולת הסקת מסקנות חדה, שיקול דעת נכון בהחלטות ודילמות מוסריות.

משפט מפתח: ” כל הגברים לא אמינים. לא יצא לי להכיר גבר שאמר לי את האמת והיה אמיתי”

בחורה רווקה שמנסה ליצור קשר זוגי ונתקלת כל הזמן באנשים שמשקרים לה והיא אף פעם לא שמה לב חווה משר אמון.  היא לא מצליחה לקלוט שמדובר בשקרים, אלא רק בדיעבד לאחר שעובר זמן רב, חווה שברון לב כל פעם מחדש. היא מתחילה לחשוב שהיא תמימה ונאיבית, ובמקום לחזק את יכולת ההבחנה בין אמת לשקר, היא רק מקצינה עוד יותר לכיוון השני וכעת בטוחה כל הזמן שמשקרים לה. בקשרים עם בני זוג חדשים היא מוצאת את עצמה חושדת בלי סוף, בטוחה שבוגדים בה ומשקרים לה בכל דבר קטן. היא לא מצליחה לפתח אמון עם מישהו חדש.

תרופה לאינטליגנציה של ריח

נמליץ לבחורה לתרגל ולחזק את חוש הריח בדברים קטנים כגון לנסות לזהות לפחות פעם ביום במשך שבוע מרכיבים במזון או בבשמים.

נמליץ לה במשך 3 שבועות להדליק קטורת, נרות ריחניים ולדאוג שיהיו לה בבית פרחים.


ח’ – אינטליגנציה של דיבור

אינטליגנציה של דיבור מתאפיינת ביכולת שלך להקפיד על דיבור נכון שתיקה, שמירת הלשון ודבור אמת

היכולת לדיבור, שיתוף, שיחה, השתתפות בדיון, הרצאה, כתיבה. היכולת להבחין בין נכון ושגוי לדבוק בדיבור אמת. יש לדעת כיצד לפרק את המחשבות והתחושות שלנו כדי להבחין מה נכון ומאוזן. בנוסף, אינטליגנציה זו כוונתה לדעת לכבד את עצמנו באמצעות שימוש יעיל בשפה ובמילים כמו סליחה, תודה ובבקשה.

משפט מפתח: “הוא מדבר אלי לא יפה ליד אנשים”

בזוגיות מאוד חשוב להקפיד על דיבור נכון, נקי ומכבד. כאשר בני הזוג לא שומרים על שפה נקיה ועל כבוד הדדי זה רק מחמיר את המצב.. התנהגות כזאת יוצרת אנטי, מנפח את המצב הרבה יותר ממה שזה באמת וגורם לאפקט כדור שלג.

תרופה לאינטליגנציה של דיבור

במצבים כאלה יש לתרגל את היכולת להגיב בשתיקה. אם אי אפשר לשתוק, אז לפחות לשמור על לשון נקייה, ואם גם זה לא אפשרי – נשמור על דיבור אמת .


ט’ – אינטליגנציה של טעם

אינטליגנציה של טעם מתאפיינת ביכולת שלך להבחין בין טוב ורע, להיות “טעים, לתת טעם (טוב) לחיים

יכולת להבחין בין טוב ורע, לפעול לדבר ולהיראות בטעם טוב. אינטליגנציה של טעם מתאפיינת ביכולת לקבל אחריות על הטוב ועל הרע, להשתנות במקום לנסות לשנות אחרים, לקחת אחריות במקום להאשים אחרים, להשפיע באופן אקטיבי במקום להגיב בפאסיביות, לפעול ולהתנהג בטעם טוב, להתלבש בטעם ובמיוחד להיות טעים וליצור טעם טוב לחיים.

משפט מפתח: “היא לא מתאפרת ולא צובעת את השיער, כאילו כבר אין לה טעם לחיים”

האישה עם השנים כבר מזניחה, לא מקפידה על מראה חיצוני לא מתלבשת בטוב טעם כשהייתה עושה בעבר. דבר זה מאוד מפריע לבעלה שזוכר אותה כאישה מושכת , וקשה לו מאוד לקבל את השינוי שקרה במרוצת השנים.

תרופה לאינטליגנציה של טעם

תרופה טובה להחזרת הטעם לחיים תתבטא בדברים ממשיים וקטנים כגון להתלבש בטוב טעם ובצבעים נכונים או לאכול מזון מתובלן וחריף במשך חודש. אם אותה אישה תכניס פיקנטיות לחיים שלה, הטעם הטוב יתבטא בסופו של דבר גם בדברים עמוקים ומורכבים יותר בחייה (כמו לדבר בטוב טעם), כי הריי הפיזי והנפשי קשורים בקשר הדוק.


י’ – אינטליגנציה של מעשה

אינטליגנציה של מעשה מתאפיינת ביכולת שלך לשים גבולות של מותר (בלי אסור) בכל מעשה יזום

זוהי בעצם היכולת לאזן את המילים, המחשבות והתחושות שלנו בעזרת מעשים בפועל.

אינטליגנציה זו משמעותה לדעת לשים גבולות של מותר, ללא אסור, בכל מעשה יזום. כי כשאנו מדברים על המותר, כבר ברור מה האסור ולכן אין צורך לדבר עליו. אנו צריכים לדעת ליזום פעולות בכל האספקטים בחיים, לשמור על מעשיות וליצור אפשרויות חדשות שלא היו זמינות לפני המעשה.

משפט מפתח: “אני רוצה שזה יצליח, חולמת על קשר טוב ולא מצליחה להניע את הקשר, ליזום ליצור”

כאשר בני זוג כבר לא יוזמים, מתחילה הדעיכה בזוגיות. בת הזוג מרגישה תסכול מהמצב, מרגישה שאין עשיה, אבל גם היא כבר לא יוזמת כלום כי איבדה את הביטחון.

תרופה לאינטליגנציה של מעשה

לזוג כזה ניתן תרופה של להציע וליזום 3 דברים ביום. זה יכול להיות סתם דברים קטנים כמו ללכת ביחד לקנות, להציע סרט, ליזום יחסי מין. העיקר לעשות משהו שלא היה בתכנית. כמובן שזה יכול להיות גם בדברים גדולים כמו לעבור דירה או לצאת לחופשה.


ל’ – אינטליגנציה של תשמיש

אינטליגנציה של תשמיש מתאפיינת ביכולת שלך לגעת לעומק ולדעת

היכולת לדעת מתוך מגע לעומק בגוף ובטבע., חוש המישוש משמעו לגעת לאט לאט ולעומק כדי להבין ולגלות באופן זה את הנסתר.

אינטליגנציה זו כוללת את היכולת לגעת מבחינה גופנית, שכלית ונפשית באדם שנמצא מולנו, וכך לדעת אותו מבפנים.

משפט מפתח: “היא לא יוזמת יחסי מין וגשם שאני מנסה היא עושה לי טובה. היא לא נמשכת אלי יותר “

יחסי מין תקינים, הינם חיוניים לקשר בריא, היעדר יחסי מין עלולים לדרדר קשר הזוגי.

בני זוג שיש ביניהם מחסור במגע, ביחסי מין, שאינם מתנשקים או אינם מחזיקים ידיים וגם לא מביטים בעיניים כשם שעשו בעבר, מאבדים אספקט מאוד חשוב בזוגיות.

חוסר המגע מתבטא אצלם גם בכך שהם אינם מקיימים שיחות נפשיות עמוקות, והיכולת להיחשף ולגעת אחד בנשמה של השני לא מתאפשרת. מצב כזה יוצר ריחוק ואפילו ניכור.

תרופה לאינטליגנציה של מימוש

בזוגיות חשוב מאוד לשמור על מגע, זה מחזק את הקשר בין בני הזוג.

כתרופה נציע להם להסתכל אחד לשני בעיניים במשך 3 דקות, פעם ביום במשך שבוע. בתרגיל זה כדאי ליידע את בני הזוג שמשך הזמן הקצר הזה עומד להיראות להם כפרק זמן ארוך מאוד. המבט הארוך יזכיר למה הם התאהבו אחד בשני בתקופה שבה רק הכירו. תרופות נוספות יהיו לגעת בזמן השינה, לקיים יותר יחסי מין וגם להעניק לתחום מעמד מיוחד (כמו שבתות וחגים). זה יחזיר את הרומנטיקה והקרבה.


נ’ – אינטליגנציה של דרך

אינטליגנציה של דרך מתאפיינת ביכולת שלך להפוך תהליך ליעד וליהנות מהתהליך עצמו

חוש הדרך הוא האחראי לקביעת יעדים במטרה ליצור תהליך וחיים. אינטליגנציה של דרך כוללת את היכולת לפתור בעיות מורכבות, לחוש את הסביבה הטבעית ולהסתגל. היכולת לקבוע יעדים, להפיק שמחה מעצם התהליך ולהבין שהיעד האמתי הוא התהליך עצמו. היכולת לחיות את החיים כל יום מחדש, כשבעצם החיים הם תהליך בעצמם.

משפט מפתח: “אנחנו מתכננים להתחתן בעוד חצי שנה. מהרגע שהתחלנו באירגונים זה הדבר היחיד שמעסיק אותה. היא בלתי נסבלת”

כאשר אנו אובססיביים לגבי היעד, אנו לא מצליחים להפיק הנאה מהתהליך, מה שפעמים רבות מעכב את השגת היעד.

אישה שלחוצה מארגון החתונה ונהיית קשה לבן הזוג שלה, מתמקדת רק בהפקת האירוע עצמו ולא שמה לב יותר לבן הזוג, לתקשורת ביניהם, לתהליך המשותף, יוצרת מצב שהחתונה הופכת ליעד ולא הנישואים. בן הזוג מרגיש תסכול ובדידות ומפתח כעס כלפי בת הזוג וכלפי החתונה עצמה.

תרופה לאינטליגנציה של דרך

לזוג כזה נציע להתחיל בצעדים קטנים. לקבוע יעדים זוגיים ולנסות להנות מהתהליך ללא לחשוב ולהתעסק בתוצאה הסופית. נסביר להם שכאשר מתייחסים ליעד באובססיביות ומפסידים את הדרך – למעשה מפסידים את החיים עצמם.

נמליץ להם להקדיש זמן לדברים הקטנים שחיברו אותם מראש- ללכת לסרט פעם בשבוע. לצאת לקפה עם חברים. לטייל בטבע על מנת להתחבר ברמת הקשר ולא לעסוק רק בחתונה המתקרבת.


ס’ – אינטליגנציה של בטן

אינטליגנציה של בטן מתאפיינת ביכולת שלך לאמן את עצמך ולפעול מתוך אמונה אישית עמוקה.

היכולת לפעול מתוך אמונה וערכי מוסר. יכולת תרגול, הפנמה ואימון אישי. חוש הבטן מאפשר לנו לפעול מתוך באמונה, התמדה, העזה ונאמנות לעצמנו. כאשר אנו לא פועלים בהתאם לאמונות שלנו, זה יוצר כאוס ורוגז. אינטליגנציה של בטן מאופיינת ביכולת תרגול ואימון לצורך שינוי הרגלים ואמונות.

משפט מפתח: “היא מביאה אותי למצבים שאני ממש שונא את עצמי “

כאשר בן זוג מרגיש שמשהו בבת הזוג שלו גורם לו להתנהג לא בהתאם לאופיו, הוא למעשה נוהג באופן שמנוגד לאמונה הבסיסית שלו.  כאשר הוא בוחר ברגעים אלו בדרכים שמנוגדות לטבע שלו, ולאמונות בהן החזיק כל חייו, הוא מוצא אחר כך את עצמו מרוגז על עצמו ועל בת זוגתו. הוא לא היה מסוגל לשאת את העובדה שנהג באופן כל כך מנוגד לאמונות הפנימיות שלו.

תרופה לאינטליגנציה של בטן

אנו חייבים לוודא שהפעולות שלנו עולות בקנה אחד עם האמונות שלנו. לאדם כזה נציע לשחזר את האמונות שלו ולהבין מה הן על ידי שאילת שאלות. יש לתת לאדם לפעול לפי האמונות של ולא לשנות אותו.

נמליץ לאדם לתרגל מידי יום במשך 30 יום מדיטציית נשימות אל הבטן


ע’ – אינטליגנציה של שחוק/ מוח

אינטליגנציה של מוח מתאפיינת ביכולת שלך להתייחס לחיים כמשחק, לחקור ולשאול שאלות.

היכולת לשחק את החיים בהגיון. היכולת לעבד, למיין, לנתח, לחקור, לארגן ולהעלות כל פעולה לרמת מודעות.ברגע שנבין זאת, נוכל לתת לנשמה שלנו להתנסות בעולם, ליהנות ולא לקחת הכל באופן קשה, כבד ורציני מדיי.

אינטליגנציה של מוח מאופיינת ביכולת לחשוב בצורה מסודרת, שקולה והגיונית ולהשתמש ביעילות בקוגניציה ובחוש המוח כדי לחיות את החיים כמו משחק.

משפט מפתח: “שרק התחלנו לצאת היה כיף. כל כך נהננו יחד, עכשיו הכל כל כך כבד. שכחנו איך להינות “

קשר הוא סיטואציה מתפתחת. ברגע שבני הזוג מאבדים את היכולת הספונטנית להניות יחד, שוכחים מה זה לנהל שיחה שאינה על הילדים, המשכנתא, החובות, הבעיות היום יומיות, נוצרים מתחים. כאשר בני הזוג לוקחים הכל בצורה כבדה, ולכל דבר קטן שקורה מתייחסים ברצינות מופרזת – הקלילות והספונטניות נעלמות מהזוגיות.

תרופה לאינטליגנציה של שחוק/ מוח

כדי לחזק אינטליגנציה זו אצל זוג כזה, נתרגל קלילות וספונטניות. למשל, נציע שכל אחד מבני הזוג צריך להציע הצעה אחת ספונטנית במשך חודש, והזוג השני צריך להיענות בחיוב. ההצעה צריכה להיות מהנה ושונה מבדרך כלל. באופן הזה יפתחו ראייה יותר פשוטה וקלילה על החיים.


צ’ – אינטליגנציה של הרהור/ לב

אינטליגנציה של לב מתאפיינת ביכולת לחמול לפתוח את הלב כדי למצוא שם מחויבות, והובלה של תהליכים

אינטליגנציה זו כוללת את היכולת ליצור קשרים חברתיים, להיות מחויבים לחברה, לעזור לזולת, לקחת אחריות, להתנדב ולשתף פעולה.

היכולת ליצור חברות, אהבה ומחויבות. לקבל, לשתף ולסייע לאחרים. לנהל ולהוביל אנשים למשימות ויעדים. חוש הלב שלנו מנחה אותנו לנהוג על פי נתינה, מחשבה טהורה וכוונה נכונה, ולהפוך את אלו לדרך חיים.

משפט מפתח: “הוא מתנהג כמו רווק. שוכח שהוא אבא ובעל, מגיע מאוחר מהעבודה ולא משתתף באירועים משפחתיים. אני גוררת אותו בכוח למסיבות של הילדים בגן”

אדם שלא עושה משהו מכל הלב ואינו מצליח להתחייב, נאמר שיש לו בעיה עם אינטליגנציה זו. למשל- אבא ובעל שלא שם את תפקידו כאב המשפחה במקום הולט, כי לא מרגיש מחובר לזה.קל לו מאוד להיות מוסט מהמחויבויות המשפחתיות, הוא מצטער ורוצה לנסות שוב, אך מאכזב את אשתו וילדיו כל פעם מחדש.

התנהגות כזו יוצרת מתחים רבים גם בתוך המערכת הזוגית וגם אצל האדם בתוך עצמו.

תרופה לאינטליגנציה של הרהור/ לב

כדי לחזק אינטליגנציה זו נוכל לתרגל מחויבות דרך דברים קטנים שישפיעו על התת מודע ובסופו של דבר מהם תיווצר מחויבות לדברים גדולים: מחויבות זוגית ומשפחתית.

נבקש מאותו בן זוג, לקיים ארוחה משותפת לכל בני הבית פעם בשבוע למשך חודש – הוא ינהל את סידור המטבח, קניות המצרכים, עריכת השולחן על מנת ליצור עבודת צוות.


ק’ – אינטליגנציה של שינה/ תא

אינטליגנציה של תא מתאפיינת ביכולת שלך לכבד כל אדם באשר הוא ערכיו, כבודו וחירותו.

חוש השינה מחדד את האבחנה בין מציאות וערות לאשליה וחלום ומאפשר לנו להפוך חלומות למציאות ממשית. אינטליגנציה זו כוללת את היכולת לאפשר לאדם להיות מי שהוא ולכבד אותו כפי שהוא ללא הגבלות או ניסיון לשנותו.

משפט מפתח: “כל יום חמישי הוא הולך לראות כדורסל עם חברים בבר, אני רוצה שהוא יפסיק עם זה!”

בתוך זוגיות קיימת המון פעמים הנטייה של אחד מבני הזוג לא לקבל ולא לכבד את האחר ורצונותיו. כאשר אנו לא מאפשרים לבין הזוג שלנו להיות מי שהוא – זה יוצר קושי .

בת הזוג לא מכבדת את הרצון שלו לפגוש חברים, בשבילו זה צורך חברתי חשוב ומהווה חלק חשוב באישיות שלו ובמי שהוא. כל פעם שהוא רוצה להיפגש עם החברים שלו, היא מנסה לגרום לו לא ללכת, עושה לו רגשות אשמה ובמקרים קשים יותר אוסרת עליו ללכת. הוא מרגיש מזה רע, פעמים רבות מוותר על הצורך הזה וכתוצאה מכך נוצרים לו חסכים רבים, וכמובן גם ריבים.

תרופה לאינטליגנציה של שינה/ תא

תרופה מצויינת לחיזוק היכולת לנהוג בכבוד כלפי בן הזוג היא להגיד תודה על כל דבר שבני הזוג עושים זה עבור זה, במשך חודש ימים.

שינוי מהותי המתורגל אצל בני הזוג יכול לשנות את כל הדינמיקה ביניהם.


קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן