מוסיקה תרופה לגוף ולנפש
25 במרץ 2015
3 אינטליגנציות לזוגיות מוצלחת
25 במרץ 2015

8 כללים לחילופי זוגות

8 כללים לחילופי זוגות / נויה אור יהב

קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן

תיאור מקרה טיפולי בנושא חילופי זוגות : נורית ואורי (שמות בדויים) נורית בת 45 ואורי בן 49 הם זוג נשוי כבר 22 שנה מאזור הצפון הגיעו לטיפול זוגי בעקבות חילופי זוגות, המטרה העיקרית שהם הגיעו לטיפול הזוגי היא לקבל טיפים לשמירה על מערכת היחסים הזוגית אל אף הבחירה שלהם להשתתף באופן קבוע בחילופי זוגות, בטיפול הזוגי הם קיבלו כלים שהם בעצם כללים לחילופי הזוגות שלהם.  לפני שנים הם הבינו שהם רוצים משהו אחר ביחסים שלהם, משהו שיפוגג את השגרה ויחזיר את התשוקה, וכך הם נכנסו לתוך עולם שחי את עולם חילופי זוגות.

במהלך הטיפול הזוגי כל אחד מהצדדים אמר את הטיעונים שלו בהקשר לחילופי זוגות :

 הצד של אורי בהקשר לחילופי זוגות : אורי מודה שהוא זה שקידם את הרעיון להתחיל עם זה לפני 9 שנים. “היה לי רצון לחוות חוויות מיניות, ונורית היא אמנם אישה מאוד מינית, אבל היו לה את הפחדים שלה, כמו שיש לכל זוג, שלא רוצה לקלקל לעצמו את הזוגיות”, אומר אורי. מסע השכנועים שהפעיל על נורית צלח, והם הכירו זוג, עמו יצרו קשר קבוע. עם הזמן, הגבולות החלו להיטשטש, ואורי מצא את עצמו במערכת יחסים עמוקה עם האישה האחרת, שהחליטה בינתיים להתגרש מבעלה.

הסדק במערכת היחסים שלו ושל נורית לא איחר גם הוא להגיע. נורית ביקשה לעצור את הדברים, ולהפסיק את הקשר עם האישה האחרת, ואורי נענה לה. לאחר הפסקה בת 3 שנים, שוב הבשיל הרצון, ואורי התעקש להחזיר את הגיוון לחיי המין שלהם. הפעם התפשרה נורית על הכנסת פרטנר נוסף למיטתם. בהתחלה אישה, אחר כך נכנסה גם צלע גברית למשולש.” היה לי קשה עם גבר בהתחלה, אומר אורי אבל אני לא דואג שהיא תלך עם מישהו אחר”.

בהמשך, הם חזרו גם לעולם חילופי הזוגות, כשלעיתים כולם במיטה אחת ובפעמים אחרות בחדרים נפרדים. אורי מציין כי הם ניסו כבר הכול אבל תמיד במינון שפוי. יש זוגות שרוצים שנהיה כולנו יש ביחד על מיטה אחת, כי הם פוחדים לאבד שליטה על בני הזוג שלהם. ביחסים שלנו הצלחנו ליצור ביטחון. גם הקשר המיני שלנו התעצם. אנחנו נפגשים עם זוגות אחרים, וממשיכים אחר כך לבד בבית.

את הזוגות שהם מכירים, מאתר אורי באתר אשר מיוחד לחילופי זוגות. אורי זה שמסנן אותם , ולאחר שמחליפים תמונות ומדברים בטלפון, נורית היא זו שמאשרת או מטילה וטו בהקשר לחילופי הזוגות הספציפי. את הזוגות הם פוגשים תמיד מחוץ לבית. אורי אומר שהוא תמיד היה כזה שצריך ריגושים כל הזמן, ונורית מבינה את זה אומר אורי אבל זה הפך אותי לאדם אחר, אני חושב שאני הרבה יותר טוב כאדם, כבעל, ובכלל זה מעצים את האהבה שלנו.

הצד של נורית בהקשר לחילופי הזוגות : “זה היה נראה לי הזוי ולא מתקבל על הדעת שהוא יהיה מסוגל לחשוב שאני נמצאת עם גבר אחר. פחדתי ממה שהוא יחשוב עליי, למרות שהוא היה זה שהציע את הדבר” אומרת נורית. אז הגיע יום הולדתו ה-40 של אורי, ולאחר שטפטף לה על חילופי זוגות במשך שנים, היא נעתרה לכבוד האירוע. “לראות אותו מענג אישה זה דבר מאוד יפה. אמנם חוויתי קנאה, אבל זו קנאה טובה. גם בסקס עם אישה אחרת הוא הכי טוב שיש, הוא מכבד ומענג אותה, ויש בזה משהו יפה ולא זול”.

נורית מעידה כי ההפסקה שלקחו בזמנו מהעולם הזה, הגיעה כי הרגישה שהם לא במקום הנכון לזה, ושהעניין מחליש אותן כזוג. רק לאחר שעברו תהליך ובאו ממקום בשל, בו הם יודעים על אילו כללים הם חייבים לשמור, הם בעיקר נהנים מחיי המין המגוונים שלהם. “זה תרם לנו המון. שלא כמו רוב הנשואים, פתאום אתה מוצא את עצמך חווה חוויות מטורפות , וחוזר להיות צעיר בן 20 עם פרפרים בבטן. הסקס שלנו תמיד היה טוב אבל הגרה הרגה אותו בדרך, וזה חזר להיות מרגש. אני לא מבינה איך אפשר להיות בלי זה, כמובן, שכל עוד הכול בפרופורציה נכונה, ובאהבה לא בקנאה”.

נורית מעידה שמניסיונה האישי, כל הזוגות מגיעים לשם מתוך משבר בזוגיות, בדיוק כפי שקרה להם. “זה מעין טיפול עצמי. כי אנחנו מתמודדים עם המקומות הכי כואבים שלנו, אבל אנחנו לא נותנים להם להרוס אותנו. להיפך, אנחנו רק צומחים מזה”, אומרת נורית. זה חיזק את האהבה שלי לאורי ואת שלו כלפיי. הבנו שאנחנו סיר ומכסה. הוא מפרגן לי מתוך אהבה אמיתית. יש גברים שזה משתק אותם, בהתחלה גם לו היה קשה, אבל אחר כך הוא למד להתמודד עם הקנאה הזאת ולהבין לשם מה באנו”.

נורית מספרת שכדי שהמפגש יצליח, כל הארבעה צריכים לרצות זה את זו, ולייצר כימיה בטרם המפגש. “זה מעין רומן באישור, אני לא אקבע את הפגישה. אני באה כדי שמישהו יתרגש ממני, ושאני ארגש אותו. מדובר כאן בלהכיר אנשים מהמקום הכי אמיתי והכי ערום שיש”.

מהם 8 הכללים לחילופי זוגות :

גילה ברונר, סקסולוגית מוסמכת, מנהלת השירות הסקסולוגי במרכז לרפואה מינית ב”שיבא תל השומר”, מציעה בטיפול זוגי  לזוגות ששוקלים את חילופי הזוגות להגיע לטיפול זוגי על מנת לקבל ייעוץ וכלים כדי להתמודד עם הסיטואציה של חילופי זוגות. בנוסף, היא ממליצה בטיפול הזוגי לזוגות ששוקלים את האלטרנטיבה חילופי זוגות ליישם את 8 הכללים הבאים :

  • כלל ראשון : הכנה מתאימה –שוחחו על הציפיות שלכם. מה אתם מצפים שיקרה? האם זה ריאלי? קחו בחשבון שאולי זה לא יהיה נהדר. אחרי הכל אתם עם אנשים זרים, אתם רוצים להרשים אותם, נמצאים קצת בסטרס, ובמעין חוויה של מבחן במה. בהחלט יכול להיות שהחוויה החדשה תתרום לטוב, ותיהנו ממנה, אבל היא גם יכולה לקלקל את התפקוד המיני. קחו את זה בחשבון ואל תיבהלו מזה.
  • כלל שני : תכנון הסיטואציה – איך מכירים את הזוג הנוסף? מה עושים אם נפגשים בבית קפה, האישה אוהבת את הפרטנר אבל הגבר לא אוהב את הפרטנרית? האם אתם מחפשים עד שמתאים לשניכם או עד שמישהו מתפשר?.
  • כלל שלישי : מיקום – איפה מקיימים את המפגש המיני? האם כל הרביעייה באותו החדר? איך האישה תרגיש אם תראה את בעלה עם מישהי אחרת? האם תנסו בחדרים נפרדים? אפשר גם לנסות ולהחליט אבל כדאי לחשוב מראש.
  • כלל רביעי : התחשבות באחר – מה עושים אם אחד מאוד נהנה והשני ממש לא? האם מותר לחרב את המסיבה? מומלץ שאם לאחד רע ולשני טוב, זה שרע יאותת לשני ואז שניהם ייצאו.
  • כלל חמישי : קוד סודי – זוג צריך לקבוע מילה קוד שכשאחד אומר אותה, השני מבין שבן הזוג שלו במצוקה וצריך להפסיק וללכת.
  • כלל שישי : כללי בטיחות – באילו אמצעי מניעה משתמשים, עדיף בקונדומים למניעת מחלות.
  • כלל שביעי : מה מותר ומה אסור – לזוגות מסוימים חשוב לדוגמא שמין אוראלי או אנאלי יהיה מחוץ לתחום. או תנוחה מסוימת היא מיוחדת לסקס המשותף שלהם והם רוצים לשמור אותה ביניהם?.
  • כלל שמיני : כללי התנהגות והתקשרות – האם מותר לשלוח הודעות לפרטנר אחרי או לפני? האם מותר להיפגש לבד ולא ברביעייה? זה המקום שהרבה זוגות נופלים בו.

דיון : מהן ההמלצות בטיפול הזוגי איך לשמר את הקשר הזוגי הקיים לאחר הכניסה לעולם חילופי הזוגות כולל  דיון על ענג ונגע   :

כל מערכת יחסים זוגית עם כניסתה לעולם חילופי הזוגות יכולה לגרום לטלטלה ולהריסתה של מערכת הזוגית הקיימת הווה אומר, צפייה של אדם בבן/ בת זוגו מקיים יחסי מין עם אחר. ולכן, רק זוגות אשר בטוחים בעוצמת הקשר ביניהם ומסכימים ביניהם על כללי המשחק מראש, יכולים לצאת לדרך ולהתנסות בחילופי זוגות.

כנות היא מילת המפתח בני זוג שנכנסים לעולם חילופי הזוגות חייבים לשמור על כנות ביניהם לבין עצמם לגבי הרגשות אשר מתעוררות בעקבות החוויה. זוג שבוחר להיכנס לעולם חילופי הזוגות צריך להתמודד עם רגשות עזים של קנאה ורגשות עזים של מירמור מצד בן/ בת הזוג וקנאה יכולה להוביל להריסת הקשר הזוגי הקיים ופירוקו ולכן חשוב לשתף אחד את השני ברגשות. חשוב מאוד לשמור על ערנות לגבי רגשות שליליים- גם אם בהתחלה חילופי זוגות נראים כמו רעיון מצוין, לפעמים לאחר התנסות אחת או שניים אחד מבני הזוג מגלה שזה יוצר אצלו חוסר ביטחון. זה יכול להיות גבר שיראה שבת זוגו נהנית יותר עם אחרים או אישה שמרגישה מאוימת משותפות נוספות למיטה זה יכול לגרום לקנאה גדולה למריבות והריסת הקשר הזוגי הקיים. ולכן, לא משנה מה הסיבה, כאשר מתעוררים רגשות לא טובים חייבים לשתף בהם את בן/ בת הזוג ולקבל החלטות בהתאם.

לעולם חילופי הזוגות בני הזוג צריכים לבוא עם שלמות ומוכנות עצמית כאשר הם תיאמו ביניהם את הכללים לחילופי הזוגות ועשו תיאום ציפיות ביניהם והסכימו ביניהם על טיפול זוגי מידי במידה ויהיו בעיות אשר יצוצו בעקבות הכניסה לעולם חילופי הזוגות זה למעשה יכול למזער את הנזקים שיכולים להיות בעת הכניסה לעולם של חילופי הזוגות ובנוסף, התועלת אשר יכולה להיות שאם מטפלים בבעיה זה יכול לחזק ולהעצים את הקשר הזוגי וכמו גם, זה יכול לחזק את הביטחון והערכה של כל אחד מבני הזוג וזה יכול לגרום להנאה של שני בני הזוג מחיי מין מגוונים.

כאשר זוג נכנס לעולם חילופי הזוגות ללא מוכנות והכנה נפשית יכולים לצוץ כל מיני בעיות ואם לא מטפלים בבעיות הללו במידית זה יכול להוביל לטלטלה במערכת יחסים הזוגית, הבעיות שיכולות לצוץ בעקבות הכניסה לעולם חילופי הזוגות הם : רגשות של קנאה ורגשות שליליים אחד כלפי השני, תסכול, הורדת הביטחון העצמי והערכה העצמית של אחד מבני הזוג  כל הבעיות הללו למעשה יכולים להוביל למשבר ענק בזוגיות ויכול אף לגרום לפרידה של בני הזוג המעורב בחילופי הזוגות.

קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן