9 כללים לנתינה

1. “דע כי מה שאתה נותן זה מה שתקבל בחזרה מאחרים.”
2. “תן מעצמך שלא על מנת לקבל תמורה”.
3. “תן מעצמך משהו שהיית רוצה עבור עצמך”.
4. “תן מעצמך שלא על מנת לשלוט באחר”.
5. “תן מעצמך ללא תנאים מוקדמים וללא התחייבויות”.
6. “תן מעצמך תוך יצירת תחושה טובה אצל המקבל וללא תחושת “לחם ביזיון”.
7 “תן מעצמך מתוך אחריות לתוצאה העלולה לנבוע”
8. “תן מעצמך מתוך בחירה אישית שלך ולא מתוך לחץ ואילוצים”.
9. “תן מעצמך בסתר, מבלי שהמקבל והאחרים ידעו על כך”.


דוגמאות לנתינה נכונה בנושא הורות.

1. “דע כי מה שאתה נותן זה מה שתקבל בחזרה מאחרים.”
דוגמא:
כשאתם נותנים לילדכם חופש בחירה , מכבדים אותו ומאפשרים לו להיות מי שהוא , תקבלו בחזרה ילד שמח שמחזיר לכם חופש ואהבה ללא שפיטה וללא גבולות,ומצד שני,אם תנסו להוביל אותו בדרך שאתם רואים לנכון, מבלי לאפשר לו חופש בחירה בדרך של מניפולציות רגשיות,תקבלו את אותן מניפולציות רגשיות בצורה של כעס,מרד וריחוק.


2.תן מעצמך שלא על מנת לקבל תמורה”.
דוגמא:
יש כל מיני גישות חינוכיות שמבוססות על נתינת פרס על התנהגות טובה,זה הרבה פעמים עובד,אך חשוב גם ללמד את הילדים שהם יכולים לקבל פרס\מתנה\ביטוי אהבה, סתם כך,כביכול ללא סיבה,ומבלי שהם צריכים להוכיח את עצמם בצורה כלשהי, מבלי שאנחנו כנותנים נצפה למשהו בתמורה –” קניתי לו שוקו אז הוא צריך להיות עכשיו ילד מקסים ולעשות מה שאומר לו”. זה ילמד אותם מסר חשוב והוא שהם פשוט נפלאים בעיניכם כמו שהם , ואתם לא מצפים לתמורה בעבור מה שנתתם,תנו בשביל לתת ולא בשביל שזה ישתלם לכם בהמשך הדרך. זה ייתן לילדכם המון ביטחון באהבה שלכם כלפיהם,והאהבה הזו תחזור אליכם כפליים.


3.”תן מעצמך משהו שהיית רוצה עבור עצמך”.
דוגמא:
אם הדבר שאתם הכי רוצים זה לחוות אהבה מילדכם בצורת חיבוקים ונשיקות ומילים טובות,פשוט תנו את זה להם,נהגו בהם כמו שהכי הייתם רוצים שינהגו בכם,ותראו איך כל האהבה הזו תחזור אליכם ותציף את לבכם.


4.תן מעצמך שלא על מנת לשלוט באחר”.
דוגמא:
חגגתם לילדכם יום הולדת גדולה,והשקעתם בזה כסף רב והרבה אנרגיה,הימנעו ממשפטים כמו-“איך אתה מביא ציונים כאלה אחרי שחגגנו לך כזו יום הולדת?” או “איך אתה מתנהג בגן ומבייש אותנו אחרי שהשקענו בך כך?” האמת היא שבאמת השקעתם,ונתתם, והילד הרגיש בשמיים,אך אין קשר בין זה לבין דברים שקרו לפני או אחרי ,אם חגיגת היום הולדת הייתה מותנית מלכתחילה בדבר מסוים והילד היה שותף לזה,זה כבר סיפור אחר,אבל אם ניצלתם את המצב על מנת ליצור לכם כלי שליטה בילד-לא רק שלא נתתם,אלא רק קיבלתם לעצמכם. הילד כבר לא יזכור את הטעם המתוק של החגיגה אלא את מה שעמד מאחוריה ואולי הוא כבר ילמד לפעם הבאה שלא כדאי לו לשתף אתכם פעולה.


5.”תן מעצמך ללא תנאים מוקדמים וללא התחייבויות”.
דוגמא:
פשוט תנו כי אתם אוהבים,בלי סיבה מיוחדת,בלי קשר לשעורי בית או לחדר המסודר.


6.תן מעצמך תוך יצירת תחושה טובה אצל המקבל וללא תחושת “לחם ביזיון”.
לחם ביזיון-מצב שבו אני כביכול עוזרת למישהו, אך מבזה אותו בו זמנית.
דוגמא:
“אני אעזור לך בהכנת השיעורים בחשבון כי המורה אמרה לי שאתה מאוד חלש בזה”- מצבים כאלה באים מתוך רצון לעזור , אך לפעמים הם פוגעים יותר מאשר עוזרים, ומורידים את רוחו של הילד ואת הביטחון שלו – אז היו רגישים!!!


7.”תן מעצמך מתוך אחריות לתוצאה העלולה לנבוע”
דוגמא:
אתם רוצים להפתיע את הילדים ולקחת אותם לשבוע חלומי בחו”ל וזה כרוך בהפסד של ימי לימודים .קחו אחריות על התוצאה,בררו מה יהיה החומר הנלמד והשלימו איתם את החומר שהם עלולים להפסיד. אם לא תעשו זאת,הם מאוד ייהנו בחופשה אך ירגישו לאחר מכן שאינם מחוברים לקצב הלמידה הכיתתי ויחוו חוסר ביטחון.


8.תן מעצמך מתוך בחירה אישית שלך ולא מתוך לחץ ואילוצים”.
דוגמא:
ילדכם ביקש שתבלו איתו ביום מסוים,לא יכולתם לסרב לו והסכמתם,אפילו שידעתם שעליכם לעבוד ושזה יכול לסכן את מצבכם בעבודה. הגיע היום והוא התחיל באחור קל שלכם,ואחר כך בילוי עם הילד כשכל הזמן ראשכם היה בעבודה,”מה יהיה”,”איך אספיק”,”מה אומר לבוס”,מתי שהוא גם הילד ירגיש שאתם לא באמת איתו כמו שהבטחתם,ויום כזה יכול להיגמר בבכי וכעס במקום להיות יום כיף. לכן,תנו רק שאתם באמת רוצים לתת,אחרת אין זו נתינה,ואם כבר עשיתם את זה,כבר בחרתם בילד-אז הפכו את זה לנתינה בכך שתהיו איתו עד הסוף וכך לפחות תיהנו ממה שבחרתם לעשות


9.”תן מעצמך בסתר,מבלי שהמקבל והאחרים ידעו על כך”.
דוגמא:
רוצים לתת לילדכם עזרה בנושא שקשה לו להתמודד איתו? למשל יש לו בעיה להתמודד עם כעסים,זהו נושא רגיש וכל שיחה איתו על הנושא תיצור תחושת “לחם ביזיון” ורק תגרום לו לא להקשיב ולהתנגד. תנו לו בסתר, לכו איתו לסרט ילדים שנוגע בנושא,ואל תזכירו את הקשר בינו לבין הדמות בסרט. הוא יקבל את מה שהוא יכול להכיל.
זו הנתינה ברמה הגבוה ביותר מפני שהיא מאפשרת לנותן ולמקבל יכולת להבין דברים מתוך עצמם ,מה שיוצר ביטחון עצמי גבוה.


9 כללים לנתינה מתוך הספר “שיטת לוסקי”, מאת ד”ר דני לוסקי.
דוגמאות ביחס להורות: מיכל סלע, בוגרת שיטת לוסקי – מכללת לוסקי 

כתיבת תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.